RSF: Exponera! Nr 11 / 2022

Exponera! Nyhetsbrev från Riksförbundet Svensk Fotografi

Inbjudan till Riksfotoutställningen 2023
Om drygt två månader, i början av januari, öppnar inlämningen till Riksfotoutställningen. I år har vi bland annat infört tre stycken specialpriser, ändrat minimumformatet för påsiktsbilder, samt omformulerat reglerna för att bli tydligare. Så läs igenom dem innan du producerar dina bidrag. Inbjudan och regler hittar du här.

Förlängd inlämningstid för RSF Klubbtävling till 5 november
Eftersom uppladdningsförfarandet har ändrats i år, vill vi ge lite mer tid för att ni ska hinna skicka in era bidrag. Baserat på feedback vi fått vill vi passa på att poängtera att i god tid innan uppladdningen kontrollera att klubben har aktuell tävlingsledare registrerad i systemet. Det är bara tävlingsledaren (och eventuell klubbadministratör) som kan ladda upp bilder åt andra klubbmedlemmar och skicka in klubbens bidrag. Läs mer här.

Se de utvalda bilderna till FIAP 21st Nature Biennial
Temat Rocky coastline lockade många att ladda upp bilder. Många fantastiskt fina bilder hade lämnats in och följsamheten till temat var stor. Nu är 20 bilder uppladdade till Biennialen och ni kan se dem här.